
Ālants /Leuciscus idus/
Kā izskatās?
Latvijā ālants jeb šķaunacis aug līdz 72 cm, un tā masa ir līdz 5,5 kg. Ķermenis ālantam ir samērā augsts, no sāniem nedaudz saplacināts. Mute vērsta uz priekšu vai nedaudz uz leju. Mugura zilganmelna vai zaļganbrūna, sāni tumši sudrabaini vai nedaudz zeltaini (jo vecāka zivs, jo zvīņas kļūst zeltainākas), vēders sudrabaini balts.
Spuras, īpaši anālā spura un vēdera spuras, ir tumši sarkanas, astes un muguras spuras var būt arī pelēkas. Rīkles zobi divās rindās.
Kur dzīvo?
Latvijā ālants sastopams daudzās upēs un ezeros. Mājo lielās zemieņu upēs un barības vielām bagātos ezeros. Nelielos vai stipri aizaugušos, īpaši slēgtos ezeros parasti nav sastopams. Latvijā ir arī ievesta dīķos un akvārijos audzējamā ālanta kultūrforma orfa.
Ko ēd?
Pieaudzis ālants ir plēsīgs un barojas gandrīz tikai ar zivīm, bet mazāki ālanti barojas ar bentosu, ūdensaugiem, kukaiņiem, vēžveidīgajiem, moluskiem un arī nelielām zivīm.
Svarīgi un interesanti fakti
Dzimumgatavība ālantam iestājas 2 – 10 gadu vecumā (visbiežāk 5—6 gados), sasniedzot 12 – 40 cm garumu. Latvijā nārsto aprīlī. Veido hibrīdus ar balto sapalu un salati.
Informācijas avoti: Vikipēdija
Attēla autore: Anastasija Ovsepjana