Dzēlējodi /Culicidae/

Kā izskatās?

Dzēlējodi ir 5-9 mm gari kukaiņi. Raksturīgs garš snuķis. Spārni un vēders klāti ar sīkām zvīņām. Odu kāpuriem kāju nav, un, dzīvojot ūdenī, tie pārvietojas, ar matiņu palīdzību, kas tiem ir uz vēdera.

Kur dzīvo?

Odi parasti sastopami un ir aktīvi mitrās, ēnainās vietās mežos un krūmājos. Visaktīvākie tie ir vakaros un naktīs, kā arī apmākušās dienās.

Odu olu dējumi peld pa ūdens virsmu. Odu kāpuri attīstās ūdenī. Odi pārziemo pagrabos, alās, dažādos dobumos.

Kā barojas?

Mātītes pēc pārošanās aktīvi uzbrūk dzīvniekiem un sūc asinis. Tēviņi pārtiek no nektāra. Kāpuri uzturā izmanto aļģes, ziedputekšņus, baktērijas, augu un dzīvnieku atliekas.

Svarīgi un interesanti fakti

Asinis sūc tikai odu mātītes, un tikai neliela daļa asiņu tiek izmantota barībai, pārējais – olu veidošanai. Brūcē ods ievada siekalas, kas pēc tam izraisa alerģisku reakciju un ādas niezi. Odi sajūt cilvēka elpu, izstaroto siltumu, sviedru smaku vairāku simtu metru attālumā. Dzēlējodi asinis sūc no zīdītājiem, putniem, rāpuļiem, abiniekiem un pat dažām zivīm.

Bieži vien dzēlējods tiek jaukts ar malārijodu. Latvijā patiešām dzīvo malārijodi, taču te tie nav bīstami, jo malārijas ierosinātāja Latvijā nav.

Informācijas avoti: https://www.latvijasdaba.lv, Vikipēdija, Krēsliņa L. “Kukaiņi Latvijā”

Foto: pixabay.com