Ganību ērces /Ixodoidea/

Kā izskatās?

Ganību ērces pieder ērču kārtas dzimtai, kas pieder pie zirnekļveidīgajiem. Apveids ovāls, pieaugušā stadijā ap 1-4 mm lielas, asinis piesūkušās ap 1 cm. Uz muguras raksturīgs hitīna vairogs. Tēviņiem tas klāj visu ķermeni, tāpēc tie izskatās melni iepelēki (vai citā tonī, ko noteic vairoga krāsa), bet mātītēm - tikai priekšdaļu, tāpēc ķermeņa aizmugures daļa ir sarkanīga.

Kur dzīvo?

Uzturas mežainās un krūmainās vietās, taču var būt atrodamas pat piemājas dārzos un pilsētu parkos. Ganību ērces nedzīvo slēptuvēs, bet atklātās vietās, tāpēc tām vieglāk pieejams laupījums.

Kā barojas?

Parasti sausās vietās mūsu klimatā uzturas garā zālē vai uz zemiem krūmiem, kur, raksturīgi turot izstieptas priekškājas tvērienam, gaida piemērotu saimnieku. Ja to neizdodas sagaidīt, ērce iet bojā, jo pārtiek tikai no asinīm. Asinis sūc no dažādiem dzīvniekiem, vairākas sugas - arī no cilvēka. Asins sūkšana ilgst 2-6 dienas, šajā laikā ērce manāmi palielinās apmērā.

Svarīgi un interesanti fakti

Pārnēsā bīstamas slimības, tajā skaitā ērču encefalītu, Laima slimību, govju asinssērgu u.c. Ērču aktivitātes sezona Latvijā parasti ilgst no aprīļa sākuma līdz oktobra beigām, bet labvēlīgos meteoroloģiskajos apstākļos var būt garāka. Ērces kļūst aktīvas, kad sniegs nokūst un gaisa temperatūra pārsniedz +3-5°C grādus.

Ja ērce ir piesūkusies, nedrīkst to saspiest, griezt, dedzināt vai censties izraut ar pirkstiem, jo ērces ķermeņa saturs var iekļūt koduma vietā. Mēnesi pēc ērces piesūkšanās vēlams stiprināt imūnsistēmu, lietojot vairāk vitamīnus, īpaši C vitamīnu, vai to saturošus augļus/ogas, dzert daudz šķidruma, izvairīties no stresa, neizgulēšanās, saaukstēšanās, alkohola lietošanas un intensīvām fiziskām slodzēm.

Informācijas avoti: https://www.latvijasdaba.lv, Vikipēdija, Slimību profilakses un kontroles centra mājaslapa www.spkc.gov.lv

Foto: pixabay.com