
Lapsenes /Vespidae/
Kā izskatās?
Lapsenes ir 12-30 mm gari, dzeltenmelni svītroti plēvspārņi, kuri dzīvo kā sabiedriski kukaiņi. Lapseņu vēderiņa galā ir dzelonis, kas ir izveidojies no dējekļa.
Kur dzīvo?
Sabiedriskās lapsenes būvē papīra ligzdas. Izejmateriālu tās gatavo no sakošļātas koksnes un siekalām. Ligzdas iekšpusē it redzamas stāvos sakārtotas kāres, kas ir veidotas no sešstūrainām šūnām. Šūnās iedēj olas, no kurām izšķiļas kāpuri. Visbiežāk mājokli lapseņu mātītes būvē koku dobumos, zem māju jumtiem, bēniņos, kā arī zem zemes. Katrā ligzdā dzīvo vairāki desmiti lapseņu.
Kā barojas?
Pieaugušas lapsenes barojas ar augu un dzīvnieku izcelsmes barību. Tās ēd ziedputekšņus, nektāru, laputu saldos izdalījumus, augļus, tās medī kukaiņus un to kāpurus. Savus kāpurus lapsenes baro ar daļēji sakošļātiem vai saplosītiem kukaiņiem. Toties kāpuri ik pa laikam atrij dzidrus, ar aminoskābēm piesātinātus barības pilieniņus, kurus nolaiza pieaugušās lapsenes.
Svarīgi un interesanti fakti
Pēc ligzdas izveides pirmo paaudzi baro pati mātīte. Līdzko attīstās pirmās darba lapsenes, mātītes uzdevums ir vienīgi dēt olas. Jaunās mātītes un tēviņi attīstās no lielākām olām, bet darba lapsenes – no mazākām. Rudenī lapseņu tēviņi un darba lapsenes iet bojā, pārziemo tikai apaugļotās mātītes. Ja lapsene - māte kādu apstākļu dēļ iet bojā, kāda no strādniecēm kļūst par jauno karalieni.
Cilvēkam ir bīstami, ja lapsene iedzeļ mutes dobumā vai rīklē, tāpēc vasarā uzmanīgi jāēd augļi un jādzer saldi dzērieni, jo tos var būt iecienījušas arī lapsenes. Ja iedzēlusi lapsene, nekavējoties jāizvelk dzelonis. Dzēluma vietu nedrīkst spaidīt, jo tad insektu inde iekļūst arvien dziļāk. Cietušajai vietai uzliek atvēsinošu vai vājas koncentrācijas etiķa kompresi. Var lietot antihistamīna līdzekļus, bet stipru sāpju gadījumā – pretsāpju līdzekļus.
Informācijas avoti: Vikipēdija, Krēsliņa L. “Kukaiņi Latvijā”, www.la.lv
Foto: pixabay.com