![Mājas pele](https://nattour.ludzasnovads.lv/storage/app/uploads/public/613/69c/770/thumb_231_1296_700_0_0_crop.jpg)
Mājas pele
Ko ēd?
Priekšroku dod dažādu augu sēklām, lakstaugu sulīgajām zaļajām daļām, saknēm, ēd arī augļus, daudz retāk - kukaiņus. Ja barības ir pietiekami, mēdz veidot nelielus krājumus. Dzīvojot telpās, tā ir visēdāja - barībā ietilpst pilnīgi viss, no kā pārtiek cilvēki un mājkustoņi, un daudz kas cits, piemēram, ziepes un nomiruši dzīvnieki (bada apstākļos ēd arī sugas brāļu paliekas). Šķidrumu tiecas maksimāli uzņemt ar barību, tāpēc ir maza nepieciešamība pēc dzeramā ūdens.
Kur dzīvo?
Latvijā mājas pele mūsdienās ir plaši izplatīta, bieži sastopama, to var izdoties ieraudzīt visdažādākajās vietās.
Par midzeņu ierīkošanas vietām ēkās mājojošām pelēm noder dažādi tukšumi zem grīdas, aiz apmetuma, virs griestu seguma, neizmantotas un maz izmantotas mēbeles, vecu drānu u.c. drazas kaudzes u.tml. Ja nepieciešams, dzīvnieki paši izgrauž vai paplašina ieeju kādā slēptuvē, tādejādi izveidojot apmēram 3 cm diametrā lielu caurumu. Midzeņu darināšanai, dzīvojot telpās, mājas peles izlieto visneiedomājamākos materiālus, ko iepriekš pēc iespējas sīki sasmalcina.
Dzīvojot ārvidē, mājas peles visbiežāk iemitinās dažādos dabiskos tukšumos vai citu grauzēju alās, retāk pašas izrok sev vietas midzeņu ierīkošanai. Midzeņus parasti darina no smalki sagrauztas sausas zāles, lapām un sūnām, izklāj ar dažādu mīkstu materiālu.
Svarīgi un interesanti fakti
Spēj veikli un samērā augstu lekt.
Mēdz izlietot visdažādākos materiālus midzeņu ierīkošanai, arī tādējādi sabojājot mājokļus un iekārtas. Nopietnākie dabiskie ienaidnieki: dažādi plēsīgie zvēri (galvenokārt caunveidīgie, lapsa, mājas kaķis), žurkas, gan dienas, gan nakts plēsīgie putni, vārnveidīgie putni, kaijas.
Nodara kaitējumu lauksaimniecībai. Cilvēku mājokļos apēd, sagrauž, izvazā, piesārņo pārtikas produktus. Var būt cilvēku un mājdzīvnieku aplipinātājas ar dažādām infekcijas slimībām. Tās peles, kuras ilgāku laiku mitušas ārvidē, uz sava ķermeņa ienes telpās ektoparazītu faunu.
No mājas pelēm radītas baltās, melnās un raibās laboratorijas peles, kuras cilvēce plaši izmanto dažādu slimību apkarošanā, galvenokārt to diagnosticēšanā, arī eksperimentos ar farmakoloģiskiem līdzekļiem.
Informācijas avoti: latvijasdaba.lv, Vikipēdija
Foto: Ralfs Punans