Parastā vībotne /Artemisia vulgaris/

Parastā vībotne ir daudzgadīgs kurvjziežu dzimtas lakstaugs. Vībotnei ir stāvs, zarains stublājs un sīkiem ziedu kurvīšiem. Stublājs var izaugt līdz 1,5 metra augstumam.

Lapas virspuse tumši zaļa, apakšpuse sudraboti pelēcīga. Ziedkopas daudz, atrodas pamatā auga galotnēs, skaru veidā. Auglis veidojas kā vārpstveidīga sēklkopa. Zied no jūnija-jūlija līdz augustam-septembrim. Augam patīk augt ceļmalās, sētmalēs, klajumos un izgāztuvēs. Agrāk šim augam tika piedēvētas īpaši maģiskas īpašības, uz Līgo no tiem taisīja vainagus, kas aizsargāja no jebkādas maģiskās iedarbības uz visu gadu.

Šo augu izmanto tautas medicīnā. Parastās vībotnes ūdens nostādinājumiem un novārījumiem piemīt nomierinošas, pretdrudža, pretkrampju, asiņošanas apturošas, temperatūras mazinošas, brūču dziedējošas, vispār spēcinošas īpašības, kā arī gremošanas orgānu darbību un uzlabo apetīti. Lietojot augu lielās devās un ilglaicīgi, var rasties nervu sistēmas darbības traucējumi. Šo augu nedrīkst lietot grūtniecības un laktācijas periodā! Pastāv arī citi ierobežojumi.

Informācijas avots: www.latvijasdaba.lv, Vikipēdija, https://www.agfonds.lv