Rotans /Perccottus glenii/

Kā izskatās?

Rotans ir vidēji liela saldūdens zivs ar lielu galvu. Ķermeņa priekšējā daļa šķērsgriezumā ir ieapaļa, bet aizmugurējā no sāniem saplacināta. Ķermeņa garums var sasniegt 25 cm, svars 350 g. Parasti rotans ir 10 – 20 cm garš. Galva no augšas saplacināta, acis atrodas gandrīz uz galvas virsmas. Mute ar zobiem, vērsta uz augšu. Ķermenis klāts ar zvīņām. Rotanam nav arī sānu līnijas.

Mugura zaļganmelna, sāni un vēders zaļgandzelteni ar tumšiem plankumiem. Muguras spuras ar tumšām svītrām, anālā spura un astes spura ar tumšiem punktiem.

Kur dzīvo?

Rotans vislabprātāk uzturas mazkustīgās ūdenstilpēs ar bagātīgu veģetāciju. Tas mājo ļoti lēni plūstošās upēs, ezeros, dīķos un slīkšņās.

Ko ēd?

Rotans ir plēsīga zivs un barojas ar ļoti dažādiem bezmugurkaulniekiem (kukaiņiem, to kāpuriem, vēžveidīgajiem), kurkuļiem, lielāki īpatņi arī ar zivju mazuļiem. Ūdenstilpē, kurā dzīvo rotans, tas kļūst par nopietnāko apdraudējumu dzīvajai faunai. Nelielās tilpēs ar laiku izzūd visu pārējo zivju un abinieku kāpuri.

Svarīgi un interesanti fakti

Rotans ir plēsīga, bezbailīga zivs. Šī suga ir invazīva un izplatībai ir raksturīgi paplašināties. Līdzīgi karūsai, izturīgs pret skābekļa trūkumu. Ierokoties dūņās, izdzīvo līdz dūņām izžūstošās vai izsalstošās ūdenstilpēs.

Dzimumgatavība rotanam iestājas 1 – 3 gadu vecumā, sasniedzot 4 – 12 cm garumu. Nārsto no maija līdz augustam. Mātītes auglība 200 – 20 000 ikru. Tēviņš bezbailīgi apsargā gan ikrus, gan kāpurus un var iekost pat pirkstos cilvēkam, ja tas stieps roku ikru virzienā.

Informācijas avoti: Vikipēdija

Attēla autore: Anastasija Ovsepjana