Skarabeji /Skarabaeidae/

Kā izskatās?

Pie šīs dzimtas pieder rožvaboles, degunragvaboles, maijvaboles, bambali u.c. To nosaukums ir radies īpatnējās taustekļu uzbūves dēļ, kuru galā ir plāksnīšveida vālīte. Ķermenis kompakts, īsi ovāls; forma ir daudzveidīga: var būt ovāla, subkvadrātiska, cilindriska. Daudzām sugām ir spilgtas dzimumu atšķirības starp tēviņiem (parasti krāšņāki, ar dažādiem izaugumiem galvenokārt uz galvas un/vai priekškrūtīm u.tml.) un mātītēm (salīdzinoši necilāka izskata). Krāsojums dažāds – no necila līdz spilgtu krāsu salikumiem. Kāpuri lieli, galvenokārt balti vai gaišdzelteni, galva parasti tumšbrūna vai melna.

Kur dzīvo?

Skarabeju dzimtas vaboles dzīvo visdažādākās vietās: meža bambals ir sastopams mežā, parastais bambals dzīvo pļavās. Degunragvaboles ir ieraugāmas komposta, kūdras, zāģskaidu kaudzēs, bet jūlijvaboles – silos.

Kā barojas?

Barība arī ir atkarīga no sugas. Maijvaboles pārtiek no dažādu koku lapām. Jūnijvaboles barojas ar lapu koku lapām un priežu skujām. Bambali pārtiek no dzīvnieku izkārnījumiem, pūstošām sēnēm un dažādām augu daļām un ir īsti meža sanitāri. Degunragvaboles barošanās nav pietiekami izpētīta, un tiek uzskatīts, ka tā vispār nebarojas.

Vaboļu kāpuri pārtiek no augu saknēm, no trūdvielām.

Svarīgi un interesanti fakti

Skarabeji ir viena no daudzveidīgākajām un interesantākajām vaboļu dzimtām (Latvijā ir 90 sugas).
Kāpuri nodara lielu kaitējumu augļu un sakņu dārziem (maijvaboles), jaunajiem mežu stādījumiem (maijvaboles, jūlijvaboles).

Informācijas avoti: Vikipēdija, Krēsliņa L. “Kukaiņi Latvijā”

Foto: pixabay.com