![Brūnais lācis](https://nattour.ludzasnovads.lv/storage/app/uploads/public/613/694/7ff/thumb_202_1296_700_0_0_crop.jpg)
Brūnais lācis
Ko ēd?
Lācis ir tipisks visēdājs, kas pārsvarā, it īpaši vasarā un rudenī uzbarošanās periodā lieto augu barību: ogas, graudus, riekstus un zīles. Nozīmīgu vietu, it īpaši pavasarī, lāča barībā ieņem kukaiņi, galvenokārt plēvspārņi, kurus tas iegūst, izrakņājot rūsgano skudru pūžņus un izkašņājot kameņu un lapseņu ligzdas. Tai pat laikā pieaudzis lācis var būt arī veiksmīgs mednieks, kam pa spēkam nomedīt pat jaunos alnēnus.
Kur dzīvo?
19. un 20. gadsimta mijā plašu meža masīvu izciršanas, kā arī medīšanas rezultātā brūnais lācis Latvijas teritorijā izzuda. Laiku pa laikam ienāk Latvijā, kur satiekas Latvijas, Igaunijas un Krievijas robežas. Kopš 1970-tajiem gadiem lācis Latvijā atkal sastopams regulāri. Tomēr lāču skaits Latvijā ir svārstīgs.
Interesanti fakti
Neskatoties uz masīvo augumu, tas ir labs skrējējs, ir fiksēts brūnā lāča skriešanas ātrums 64 km/h. Spēj stāvēt un iet pakaļkājās, tādējādi vizuāli sevi palielinot. Labi peld un mīl mazgāties ūdenī.
Brūnais lācis pamatā ir nakts dzīvnieks. Vasaras laikā tas uzkrāj zemādas taukus līdz pat 180 kg, kas tiek izmantoti ziemas guļas laikā. Brūno lāci var viegli uzmodināt no ziemas miega, jo tas nav dziļš. Ziemas guļai lācis izvēlas kādu alu, iedobi zem zariem vai akmeņiem vai arī koka dobumu.
Informācijas avoti: latvijasdaba.lv, Vikipēdija
Foto: redzet.eu