Glodene

Kur dzīvo?

Mīt celmiem un saknēm bagātā zemsedzē: mežmalās, izcirtumos, priežu sausos silos. Aktīva krēslas stundās un naktī. Ziemo dziļās alās (līdz 80 cm); bieži savācas kopā vairāki desmiti īpatņu.

Ko ēd?

Pārtiek no kailgliemežiem, sliekām un citiem bezmugurkaulniekiem. Fiksēti arī kanibālisma gadījumi.

Svarīgi un interesanti fakti

Lai gan glodene ir ķirzaka, to mēdz saukt arī par kaparčūsku un gludeno čūsku, kas ir aplami. Glodene nav indīga. Glodenei ir vairākas iezīmes, kas to atšķir no čūskām. Acis mazas, ar plakstiņiem (čūskām plakstiņu nav). Glodenei ir ausu atvērumi (čūskām nav), vēderu klāj ragvielas zvīņas (čūskām vairodziņi). Ādu glodene maina pa daļām (čūskas maina uzreiz visu ādu), gadā 2-3 reizes. Mēle salīdzinoši plata ar robiņu galā (čūskām šaura un šķelta). Glodenes, līdzīgi kā citas ķirzakas, briesmu gadījumos nomet asti, kas pēc apmēram divām nedēļām sāk ataugt.

Pēc krāsas var atšķirt dzimumus: mātītes mugura parasti ir brūna ar vara spīdumu un ar brūniem vai melniem sāniem, uz kuriem var būt mirguļojoši raibumi, bieži uz muguras un sāniem melnas garensvītras; tēviņš ir pelēcīgs vai vara sarkanbrūns bez svītrām. Reizēm uz muguras var būt zili plankumi, tēviņiem biežāk nekā mātītēm.

Informācijas avoti: latvijasdaba.lv, Vikipēdija

Foto: redzet.eu, pixabay.com