
Lielā nātre /Urtica dioica/
Tas ir daudzgadīgs nātru dzimtas lakstaugs. Tā ir viena no vislabāk zināmām nātru ģints pārstāvēm. Šim augam ir ložņājošs, zarains saknenis. Stumbrs 60-110 cm augsts, vidus un augšdaļa klāta ar vienkāršiem matiņiem un dzeļmatiņiem, kas sevišķi biezi klāj stumbru mezglu vietās. Ziedi sīki, zaļi, mazos kamoliņos, kas sakopoti ziedkopās.
Lielajai nātrei uz lapām un stublājiem ir dzeļmatiņi, kas, nonākot saskarē ar cilvēku vai dzīvniekiem, injicē ādā histamīnu un citas ķīmiskas vielas, radot dedzinoši sāpīgas sajūtas.
No lielās nātres lapām var iegūt tīru hlorofilu bez citu pigmentu piemaisījuma.
Augs tiek izmantots ārstniecībā un pārtikā. Lielo nātru jaunos dzimumus pavasarī var lietot uzturā, lapās ir daudz olbaltumvielu, vitamīnu un minerālvielu. Sasmalcinātus augus izēdina cūkām un mājputniem. Var lietot kā skābbarību. Šķiedru ar izmantot audumu, virvju, tīklu un papīra izgatavošanai. No lapām iegūst zaļo krāsu. Nātres tautas medicīnā lieto pret reimatismu, caureju u.c. slimībām. Jaunos augus ir līdz 700 mg karotīna, 130 mg C vitamīna, daudz olbaltumvielu, kālija, dzelzs un kalcija.
Informācijas avots: Vikipēdija