
Odze
Kur dzīvo?
Parasti apdzīvo ar zāli un krūmiem aizaugušus izcirtumus un mežmalas, purvus, skrajus priežu mežus, kur aug virši, meža stigas, u.tml. Odzes var iemitināties arī pamestās celtnēs zem veciem celtniecības materiāliem.
Ko ēd?
Pārtiek galvenokārt no peļveidīgiem grauzējiem un vardēm, pavasarī – putnu mazuļiem, retāk – ķirzakām. Odze medījumam iekož, sagaida tā nāvi, ko izraisa inde, un tikai tad sāk rīt. Inde ne tikai nogalina upuri, bet arī tās iedarbībā uzsākas upura sadalīšanās. Mazuļi pārtiek no kukaiņiem, retāk no gliemjiem un sliekām.
Svarīgi un interesanti fakti
Odze ir Latvijas vienīgā indīgā čūska. Odze nav agresīva un parasti cenšas izvairīties no satikšanās ar cilvēku. Čūskas ir kurlas, tās skaņu uztver caur vibrācijām, tāpēc, sajūtot vibrāciju, ko izdala tuvojošies cilvēka soļi, tā cenšas laicīgi pazust. Odze ir aukstumizturīgākā no visām pasaules čūskām.
Vasarā mīl no rītiem vai pēcpusdienā izlīst no slēptuves un sildīties saulītē.
KO DARĪT, JA IR IEKODUSI ODZE?
Galvenais, kas ir jāpatur prātā – ir maksimāli jācenšas samazināt asinsrites ātrumu, lai samazinātu indes izplatību pa ķermeni. Pēc čūskas koduma nekādā gadījumā nevajadzētu sākt skriet – tas paātrinās asinsriti un inde izplatīsies straujāk. Tas nozīmē, ka ir jācenšas maksimāli mierīgā, lēnā gaitā doties uz auto un doties meklēt mediķu palīdzību vai izsaukt neatliekamo medicīnisko palīdzību pašam, zvanot 113. Ja sakosts ir bērns – nekādā gadījumā neļaut tam iet pašam, lai nepaātrinātu asinsriti – vislabāk bērnu nest guļus un nekavējoties meklēt mediķu palīdzību.
Ko NEDRĪKST darīt, kad iekodusi čūska?
Nedrīkst skriet, bēgt – tas paātrina asinsriti un palielina iespējas indei straujāk izplatīties pa ķermeni.
Nedrīkst lietot žņaugu! Lai gan žņauga lietošana nereti tiek apspriesta kā risinājums – tas ir mīts, un šāds solis var slikti beigties. Ja čūska iekodusi kājā, inde lēnā garā izplatās pa ķermeni un pamazām izšķīst, tās koncentrācija mazinās. Taču žņauga gadījumā inde pilnā koncentrācijā sakrājas pie žņauga un vēlāk nokļūst cilvēka ķermenī ar pilnu jaudu, kas var būt daudz bīstamāk.
Nedrīkst dzert alkoholu un kafiju! Alkohols kā brīnumlīdzeklis cīņai ar iekaisumiem, saindēšanos utt. ir vēl viens mīts, kas var beigties letāli. Nekādā gadījumā nemēģini šķaidīt savas bailes un čūsku indi, dzerot spirtotos dzērienus! Tāpat arī kofeīna lietošana var paātrināt sirdsdarbību, tādēļ nav ieteicama.
Nemēģini indi izsūkt vai izgriezt no koduma vietas! Jā, šis paņēmiens tika uzskatīts par pareizu dažas desmitgades atpakaļ, taču griešanas un indes sūkšanas metode ir daudz pētīta un pētījumi rāda, ka tā ir neproduktīva, jo inde parasti pa ķermeni izplatās pārāk ātri, lai būtu cerības izsūkt pietiekamu daudzumu. Savukārt brūces griešana var tikai radīt papildu audu bojājumus un infekcijas risku.
Neaiztiec un nekasi brūci! Vislabāk noņem visu ciešo apģērbu, ja sāk veidoties pampums. Rūpēties, lai brūce paliek neskarta, līdz sasniedz mediķus.
Informācijas avoti: latvijasdaba.lv, Vikipēdija; informācija par rīcību čūsku kodījumu gadījumā paņemta no www.1188.lv
Foto: redzet.eu, pixabay.com