Staltbriedis

Ko ēd?

Staltbriedis ir augēdājs. Galvenā barība vasarā un rudenī ir lakstaugi: graudzāles, augļi un sēklas, koku jaunie dzinumi, lapas, bet ziemā sīkkrūmi — mētras, koku zariņi un miza, brūklenāji, mellenāji, skuju koku dzinumi. Reģistrētas apmēram 226 barības augu sugas, no tām 146 zālaugu, 51 kokaugu, 8 ķērpju, 6 mētru, 3 paparžu un 2 sēņu sugas.

Kur dzīvo?

Apdzīvo dažādus mežus (vislabprātāk - skrajus, ar bagātīgu pamežu un paaugu), kas mijas ar klajumiem (lauksaimniecības zemes, izcirtumi).

Interesanti fakti

Mātītes dzīvo baros — ģimenēs, kurās vadošā loma ir vecākajai mātītei. Riesta laikā brieži veido jauktos barus, kurus vada spēcīgākais tēviņš.

Ragi aug tikai tēviņiem. Ragi aug ātri, dienā izaug apmēram 2,5 cm. Sākumā tie ir mīksti un klāti ar pūkainu, samtainu ādu, kas jaunos ragus pasargā no ārējiem apstākļiem. Rudenī pirms riesta ragi nokaļķojas un kļūst cieti. Salīdzinot ar alni, staltbriedim ragu kronis veidojas no samērā cilindriskas formas ragu zariem. Ragi tēviņiem ar katru nākamo gadu kļūst arvien daudzžuburaināki.

Tēviņam ir ļoti skaļš sauciens, ko var salīdzināt ar lauvas rēkšanu.

Informācijas avoti: latvijasdaba.lv, Vikipēdija

Foto: Māris Kreicbergs