
Tritons
Kur dzīvo?
Tritoni pavasari un vasaru pavada ūdenstilpēs, izvēloties nelielus dīķīšus, lēni tekošus grāvjus vai grants karjerus. Pēc vairošanās pieaugušie tritoni dienā slēpjas lapu kaudzēs, bedrēs, alās, zem kritušu koku stumbriem. Bieži atrodams arī pagrabos vai malkas šķūņos. Šajās slēptuvēs parasti arī ziemo, ¬sākot ar septembra beigām.
Ko ēd?
Tritoni pārtiek no sīkiem bezmugurkaulniekiem – daudzkājiem, kukaiņiem, ērcēm un citiem posmkājiem, sliekām, un gliemjiem.
Svarīgi un interesanti fakti
Latvijā mīt 2 tritonu sugas: mazais un lielais tritoni. Abi tritoni saukti arī: šķerzutne, ūdensķirzaka, ūdeņdrēža. Nav pārāk prasīgs pret ūdens kvalitāti - sastopams arī diezgan stipri piesārņotās ūdenstilpēs. Aktivitāte parasti sākas, kad ūdens temperatūra sasniedz +4...+7 grādus pēc Celsija. Vairošanās periodā mātīte iznērš ikrus, rūpīgi ietinot tos ūdensaugu lapās. Kāpuri nākamajā dienā pēc izšķilšanās sāk baroties ar sīkiem ūdens dzīvniekiem. Pēc metamorfozes jaunie dzīvnieki uzreiz atstāj ūdenstilpi, un to dzīvesveids turpmāk ir tāds pats kā pieaugušajiem.
Ūdens dzīves fāzē tritons ir aktīvs cauru diennakti, uz sauszemes – mijkrēslī un tumsā. Mazā tritona ķermeņa garums kopā ar asti 7 - 8, retāk - līdz 10 cm. Āda gluda. Mugura brūna, smilšdzeltena vai zaļganpelēka, vēders dzeltenīgs vai bāli oranžs ar sīkiem melniem plankumiem.
Lielā ķermeņa garums kopā ar asti ¬ līdz 15 cm. Āda sīki grubuļaina. Mugura melna vai tumši pelēka, vēders oranžs vai koši dzeltens ar palieliem melniem plankumiem.
Informācijas avoti: latvijasdaba.lv, Vikipēdija
Foto: pixabay.com